افزایش عمر قهوه ساز- با رعایت این 6 نکته عمر قهوه سازت رو بالا ببر

افزایش عمر قهوه ساز

قهوه ساز یکی از وسایلی است که اکثر قهوه دوست داران در طول روز با آن سر و کار دارند؛اما یک سری نکاتی خاص وجود دارد که اگر شما به این نکات آگاه باشید،می توانید از قهوه ساز خود حداکثر بهره را ببرید.ندانستن این نکات می تواند برای شما گران تمام شود و حتی باعث خراب شدن قهوه ساز شود و منجر به هزینه دوباره برای خرید قهوه ساز شود.

چند نکته ابتدایی برای تمیز کردن سریع قهوه ساز

اولین راهکار برای تمیز کردن قهوه ساز مخلوط سرکه سفید با آب است.در ابتدا در یک ظرف که نیمی از آب و نیم دیگرش از سرکه باشد را باهم مخلوط می کنیم و ترکیب را در داخل مخزن آب دستگاه قهوه ساز می ریزیم.سپس مانند زمانی که می خواهیم قهوه را دم کنیم؛دستگاه را روشن می کنیم و این کار را تا 3 بار انجام می دهیم.و در مرحله آخر به خاطر این که بوی سرکه از بین برود در چند مرحله آب را در داخل قهوه ساز بریزید.


سبد فیاتر یکی از اجزای اصلی قهوه ساز است که قهوه های باقی مانده در آن قرار می گیرند و باعث زنگ زدگی و بوی بد می شوند.یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن سبد فیاتر شستن آن با آب و صابون است.شما می توانید قهوه های باقی مانده سبد فیلتر را با استفاده از یک برس پاکسازی کنید.زمانی که سبد فیلتر را خوب شستید به شما پیشنهاد می کنم اجازه دهید سبد فیلتر خشک شود و بعد آن را سرجایش قرار دهید.


یکی از جاهایی که بیشتر در معرض کثیف شدن در اجزای قهوه ساز قرار می گیرد سطوح بیرونی قهوه ساز است.مهم ترین جاها برای تمیز کردن سطوح بیرونی پنل دستگاه قهوه ساز است؛شما می توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب اقدام به تمیز کردن قهوه ساز کنید.پیشنهاد می کنم که اگر لکه هایی وجود دارند که با استفاده از پارچه مرطوب از بین نمی روند؛از آب و صابون برای تمیز کردن قهوه ساز استفاده کنید.

کیفیت آب و فیلتراسیون

کیفیت آب نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر قهوه ساز شما دارد.استفاده از آب با کیفیت علاوه بر این که باعث می شود که قهوه شما از طعم خوبی برخوردار شود؛می تواند از تجمع مواد معدنی در داخل دستگاه نیز جلوگیری کند.عدم توجه به این مورد باعث می شود که مواد معدن که شامل کلسیم و منیزیم هستند در طول زمان باعث مسدود شدن لوله ها،دریچه ها و عناصر گرمایشی دستگاه شما شوند و بازدهی دستگاه شما را پایین بیاورند.پس تا جایی که می شود از بهترین آب برای تهیه قهوه خود استفاده کنید.

کیفیت آب و فیلتراسیون قهوه ساز

بازرسی و تعمیرات منظم

هر گونه صدای عجیب دستگاه که قبلا به هیچ عنوان از این صدا ها رخ نمی داد،می تواند زنگ خطری باشد برای شما که قهوه ساز شما مشکلی دارد.همیشه قطعات و پیچ و مهره های دستگاه قهوه ساز خود را چک کنید که شل نشده باشند.اگر دستگاه شما قطعاتی که دارد که به زبان ساده عمر خودشان را کرده اند؛پیشنهاد می کنم اقدام به تعویض این وسایل کنید.

بازرسی و تعمیرات منظم

دور بودن دستگاه از عوامل محطی آسیب زا

سعی کنید همیشه دستگاه قهوه ساز خود را به دور از نور آفتاب قرار دهید.اجزای داخلی دستگاه به شدت در برابر نور آفتاب آسیب زا هستند و خیلی زود خراب می شوند.رطوبت دشمن اصلی دستگاه قهوه ساز است.دستگاه خود را در یک جایی بگذارید که از رطوبت دور باشد.سعی کنید برای دستگاه خود یک کاور تهه کنید تا از وجود گرد و غبار آن را دور کنید.

عدم توجه به آسیاب قهوه

یکی از مواردی که باعث می شود که دستگاه شما کیفیت خود را خیلی سریع از دست بدهد عدم توجه به سیاب مناسب قهوه شان است.زمانی که میزان آسیاب قهوه ریز باشد به دستگاه فشار بالایی وارد می شود.همان طور که آسیاب نا مناسب برای دستگاه شما مناسب نیست حتی باعث می شود که شما نتوانید آن طور که باید از طعم قهوه لذت ببرید.

در ادامه بخوانید:بهترین آسیاب قهوه

شوینده مناسب دستگاه خود را بشناسید

برای این که بتوانید شوینده مناسب دستاه خود را تهیه کنید،کار خیلی سختی ندارید فقط کافی است دفترچه راهنمای قهوه ساز خود را مطالعه کنید.در دفترچه راهنما بهترین شوینده ها متناسب با دستگاه شما ذکر شده است.در صورت عدم وجود پیشنهاد شوینده در دفترچه راهنما برای دستگاه شما می توانید از شوینده های دیگر برای تمیز کردن دستگاه خود اقدام کنید. 

در صورت عدم نیاز دستگاه را خاموش کنید

بعضی از قهوه ساز دارای قابلیت خاموشی خودکار هستند.ولی کسانی که دستگاه شان از این قابلیت برخوردار نیست حتما بعد از تمام شدن کارشان با قهوه ساز دستگاه را خاموش کنند.در صورت عدم خاموش کردن دستگاه جریان برق به صورت یک سره وارد دستگاه می شود و باعث خرابی دستگاه می شود.عدم قطع برق دستگاه باعث می شود که استهلاک دستگاه افزایش یابد.

ارسال دیدگاه